חפץ מעבר

אוצרות גלית גאון ותום כהן

"חפץ מעבר", תערוכה אשר  עוסקת בחפצי מעבר, רבדי הזיכרונות הארוגים בחפצים הישנים והחדשים ומזמינים כל אחד מאתנו למסע במרחב, בזמן, בהיסטוריה המשפחתית ובביוגרפיה של חומרים, בגעגוע לימים שהיו ובכמיהה למסע עתידי.

"אנחנו נמצאים בתנועה מתמדת", אומרת גלית גאון, אחת מאוצרות התערוכה, "לעתים זו תנועה קצרה – רק עוברים דירה, נוסעים לתקופה, יוצאים לחופשה, ולעתים זו תנועה ארוכה, נוודות זמנית או קבועה, היפלטות והגירה. בתנועה אישית ובין דורית בחיפוש אחר עתיד טוב יותר, נעקרים מהשורשים ומקווים להשתקע מחדש. התנועה המתמדת בה אנו נמצאים מכריחה אותנו לקבל החלטות מורכבות אודות חשיבותם של הזיכרונות הממשיים ולבחון מחדש את התאמתם לחיינו. חולצה שהייתה עדה לנשיקה ראשונה תמצא את עצמה בסופו של דבר בחנות יד שניה ותבלע בין אלפי חולצות שיש להן סיפורים אחרים".

חפצי מעבר מלווים אותנו במסענו, מהבית הקודם לבית העתידי ובכל הרצף הבלתי ידוע שבין לבין", מוסיפה תום כהן, אשר אוצרת את התערוכה עם גאון, "החפצים מגלמים בתוכם את העבר, את המוכר והביתי, את המסורת, את הגעגוע למקום שנותר כזיכרון רחוק. חלקם מגלמים את המסע: חפצי כיס אינטימיים, שימושיים, מנווטים, מסמנים ורושמים, בעוד חלקם נושאים עמם רק תקווה וזכרון. חפצים אחרים נישאים במטרה להשתקע במרחב החדש, לסמן את הטריטוריה הבלתי מוכרת ולהפוך אותה במהירות לאינטימית ולאישית".

עיצוב עכשווי מזמין אותנו לחקור ולגלות את הזהות האישית והקבוצתית של היוצרים והמשתמשים דרך תרבותם החומרית. החפצים חושפים את הסימנים שבחרו היוצרים לשאת עמם מהמקום הגיאוגרפי, התרבותי והרוחני ממנו באו, ולארוג דרך סמלים ומלאכות אל המקום אליו הם הולכים, לשזור את עברם בתקווה לעתיד.

באופן מופשט, התערוכה מהדהדת את חפצי הנדודים של העם הפלשתי, המוצגים בתערוכת הקבע. שתי התערוכות, בדרכן, בוחנות חפצים כנושאי זכרון תרבותי כפול – אחד של היוצרים, המקפלים בעבודתם סממנים וסמלים בנדודיהם, והשני – של החפצים שנותרים נוכחים שנים ארוכות אחרי יוצריהם ומשתמשיהם, הד למסעות ולתרבויות אליהן השתייכו.