"בּוֹרֵא מְאוֹרֵי הָאֵשׁ"

אוצרות יעל ויזל

התערוכה "בּוֹרֵא מְאוֹרֵי הָאֵשׁ" מציעה מבט אל השימוש באור ואש במחזור החיים/חגים היהודי ונוגעת בסוגיות של הארה פיזית ורוחנית בתרבות היהודית.
הסיפור המקראי אודות בריאת העולם מתחיל בהפרדה בין חושך לאור: "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: יְהִי אוֹר, וַיְהִי־אוֹר", וביצירת המאורות – השמש והירח – המאפשרים אוריינטציה במרחב ובזמן: "וְהָי֤וּ לְאֹתֹת֙ וּלְמ֣וֹעֲדִ֔ים וּלְיָמִ֖ים וְשָׁנִֽים" . בהיסטוריה של התפתחות האדם נחשבת נקודת הזמן בה הוא גילה את האש והחל לביית אותה כנקודת מפתח ביצירתה של תרבות. במבט אל התרבות היהודית ועל מעגל החיים ומחזור החגים היהודי ניתן למצוא את האור והאש במרכזם של טקסים דתיים וחילוניים. משולחן השבת, נרות השבת ונר ההבדלה, דרך חנוכיות ולפידים של חג החנוכה, ביעור החמץ של חג הפסח, מדורות ל"ג בעומר, או הלהבה המסמלת את נשמתו של אדם בנרות הזיכרון, הופכת האש מוטיב חוזר, פיזי וסימבולי, המלווה את האדם. הכלים המכילים את האש והתצורות השונות בהן היא מקבלת ביטוי במועדים השונים משמשים אמצעים להפצת הלהבה, כאשר בנוכחותה הקסומה היא מניעה את רגשות המתבונן ומעוררת למחשבה על התרבות, על המקום ועל האור שבאדם פנימה.
בתערוכה מוצגים כ- 100 פריטים – מנרות שמן עתיקים באדיבות רשות העתיקות, דרך פריטים מסורתיים עם סיפורים אישיים ועד מוצגים אמנותיים עכשוויים וקונספטואליים. בין הפריטים: מחזיק לנר הבדלה מגרמניה, מאה 18, באדיבות היכל שלמה; תצלומים מארכיון בית התפוצות וביניהם תיעוד נשים מדליקות נרות שבת בבית כנסת ארעי, 1989; פריטים אישיים כזוג פמוטים מתקופת מלה"ע הראשונה שהוטמנו בחצר הבית, פמוטים מזעריים לנשיאה בכיס ומפית שבת רקומה עם נרות ממקדוניה שהוסתרה בשואה; אינטרפרטציות עכשוויות של מעצבים לחפצי פולחן המכילים את האור דוגמת טבעת פמוטי שבת של אריק וייס, חנוכיית חוגה של עירית אביר, שרשרת- זיכרון של ענת גולן, אובייקט לנר זיכרון של מירב רהט, תצלומים מרהיבים של דנצ'ו ארנון, עבודות וידאו בנושא האור והאש ועוד. כמו כן, לקראת התערוכה הוזמנו סטודנטים משנה א' בקורס אביזרי לבוש במרכז האקדמי ויצו חיפה להגיב לסוגיית האש ומשמעותה האישית עבור כל אחד מהם ואובייקטים מתוך עבודותיהם משולבות גם הן בתצוגה. אלו מציעים הצצה אל מקומה של האש ומשמעותה בתרבות היהודית מתקופות קדומות ועד היום.
התערוכה נפתחת/נסגרת במשפט המיוחס לרב קוק (למרות שלא ידוע מי באמת טבע אותו): "צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו."
תערוכה זו מתקיימת לזכרה של יעל ויזל ז"ל – אוצרת המוזאון, שנפטרה בפתאומיות במהלך עבודתה לקראת התערוכה – שגילתה את אורה ברבים, האירה את סביבתה, וכבתה הרבה יותר מדי מוקדם.
"בּוֹרֵא מְאוֹרֵי הָאֵשׁ" – מבט על אור ואש במעגל החיים/חגים היהודי | המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן, אשדוד | אוצרת: יעל ויזל ז"ל, ליווי אוצרותי: מירב רהט, עיצוב תערוכה: ליסה בלכמן, ניהול והפקה: מירה לוי