אוספים אוספים - פתיחה 1/4/18
Alternate Text

אוספים אוספים  Collecting collections

"אספן יכול להשתכר גם לא מיין"

"להיות אספן זו הרפתקה" (האספן בן ציון זלמן)

 

אספן היודאיקה הנודע וויליאם גרוס,השאיל פריטי יודאיקה נדירים לתערוכות שאצרתי בשנים האחרונות במוזאון. בפגישותיי עמו גיליתי אדם נלהב מלא בידע, בתשוקה ובלהט להראות ולספר סיפורים מעניינים ומרגשים על פריטים מתוך האוסף שלו. בכל פעם שבקרתי בביתו ואוסף היודאיקה הנפלא שלו התגלה לנגד עיני, תהיתי מה מניע אדם להתחיל לאסוף? כיצד הוא ממשיך ומעשיר את האוסף? כמה זמן הוא מקדיש לאוסף? עד היכן מוכן האספן ללכת עד שהוא משיג את הפריט המסוים בו הוא חפץ?

בין אם פעולת האיסוף היא מקצועית או תחביב, האספנות מתכתבת עם העבר, האישי או הלאומי של האספן והופכת למסמך חשוב.

לרגל פסטיבל "תור הזהב" המתקיים באשדוד בחוה"מ פסח ושבמסגרתו אנו פותחים כבר מזה כמה שנים תערוכה במוזאון, בחרתי הפעם להציג תערוכת אוספים, אוספים שונים שמצאתי בעיקר בבתיהם של תושבי אשדוד.  הביטוי "תור הזהב" מבטא, בין השאר, גם תקופה של פריחה וגם טור במשמעות שורה (אבן-שושן). נדהמתי לגלות כמה רב מספר האספנים באשדוד ובסביבה. גיליתי טורים של אוספים מגוונים ומיוחדים שמאחוריהם עומדים אנשים מגוונים ומיוחדים. חלק מתוך האוספים והסיפורים שמסתתרים מאחוריהם מוצגים בתערוכה.

עבודת האיסוף לא הייתה פשוטה. חלק מהאספנים סרבו להוציא את האוסף מביתם מטעמים שונים. חלק מהאוספים היה כה גדול שבחרתי להראות רק חלק ממנו. גם החלל המוגבל במוזאון "הכתיב" את כמות האוספים שיכולנו להציג.

רבים מאתנו אספו בילדותם בולים, מטבעות, זהבים, פרסים, קלפים למיניהם אך רובנו לא התמיד והאוסף הועבר לאחרים או סתם נזנח.

תערוכה זו היא מעין מסמך הסטורי לחפצים שנאספו בקפידה - והצדעה למתמידים שלקטו בתשוקה ובדבקות את אוספיהם. אנו תקווה שהתערוכה תעודד אחדים מהמבקרים להתחיל אוסף משלהם.

יעל ויזל,

אוצרת התערוכה
צילום אוסף המטריושקות: איתן וכסמן